מעופפת, ראיון נרחב במקור ראשון, אודי מקסימוב

מחוללי הקסם העברי, בכל סרלואי, מקור ראשון:

"בערך לקראת הרבע הראשון של הספר, הרגשתי איך לבי מגלה שיש לו כנפיים, מרפרף בהן עד שנפרשו ומתחיל להמריא. אם ההרגשה הזו אומרת לכם משהו, ותמיד חלמתם ואהבתם לעוף, והרגשתם שיש לכם איברים נפשיים שטרם נפרשו, קראו את 'אגם הצללים'."

 

האחרת היא אני, עטרה אופק, מרמלדה:

"וואו. אין לי מלה אחרת, בחיי. זו התגובה המיידית שלי בסיום 'אגם הצללים', ספר הפנטזיה המעולה של רוני גלבפיש. מי תיאר לעצמו שאפשר לכתוב כאן ועכשיו עלילת פנטזיה נהדרת לנוער, ישראלית כל-כך שכל תרגום לשפה אחרת יעשה לה עוול, פנטזיה שתדבר בעצם לכל גיל (כמו כל ספר טוב באמת) ותהיה מותחת ומרתקת ועם זאת מאלפת, מעצימה ומעשירה, כזאת שיכולה אפילו לשנות חיים, לגמרי מבלי משים."

"כי כן, נראה שזה מסוג הספרים שנקטפים מהנצח, סיפור של אמת עם מקום משלו בעולם, ויהיה נפלא אם יהיו לו המשכים, כי הדמויות מעניינות מכדי להיפרד מהן מקץ ספר בודד."

"לוּ אני מו”ל – הייתי משקיעה בספרי ההמשך. ואילו התייעצו איתי במשרד החינוך, הייתי מכניסה אותו כספר חובה לשיעורי הספרות בחטיבת הביניים. ספר מכושף ומכשף, בעברית נהדרת, ספר מפתיע שלא מפסיק לצלול למעמקים ולהמריא לגבהים עד העמוד האחרון."

נעורים בסימן קריאה, לקראת שבוע הספר, טל מרמלשטיין, ישראל היום:

"פנטזיה ישראלית לבני נוער היא עדיין ז'אנר שמשגשג בישראל, בעיקר בקהילת הבלוגוספירה, ויציאתו של "אגם הצללים" מאת רוני גלבפיש היא בשורה משמחת לחובבי יצורי הכשף. גלבפיש, שהוציאה את ספרה באופן עצמאי ושזהו ספר הנוער הראשון שלה לאחר רומן אחד למבוגרים, היא כותבת מעמיקה, מקורית ואינטליגנטית. וכמו כל ספר פנטזיה טוב – אין הוא עוסק רק בחיות פרא ובמלחמה בין בני האור לבני החושך."

עכבר העיר, מור דבורקין פוגלמן:

"גלבפיש משכילה לברוא עולם קסום בעל חוקיות משלו הנשמרת באדיקות לאורך כל הספר, ולאכלסו בדמויות מורכבות המשכנעות ביכולתן לעורר בקורא מגוון רגשות."

"זהו ספר שילווה את הקוראים הצעירים בטיולים ברחבי הארץ, בשיעורי תנ"ך וספרות ובשעות של פנאי וחלום ויעניק להם תחושת בית בנופי הארץ ובתרבות העברית. כל זאת מתוך הנאה מיופיו ועושרו של סיפור טוב, וללא שמץ של טרחנות דידקטית. מומלץ ביותר!"

 

אלה יווניה קוראת ספרים, איריס גנור:

לכתוב ספר פנטזיה בעברית, מקומי, ולבני הנעורים, זה עניין מסובך מאין כמותו. רוני גלבפיש עשתה זאת במיומנות ובכשרון, ואיתה ניתן לרחף על כנפי הדמיון אל עולמות מרוחקים מאיתנו וקרובים עד מאד.

מומלץ לגמרי.

 

ריח של ספר חדש, יחיעם פדן:

"סיפור נהדר, הנסמך על ידע עמוק בחי ובצומח של ארץ-ישראל וגם בכישוף ובשירה, שהם היינו הך."

ובעמוד הפייסבוק שלו הוסיף פדן:

"בסיפור המקסים תפגשו את בני סהר המכונפים והעדינים-לכאורה; הם מאכלסים את חופי הכנרת ומקדשים את מימיה, מדברים עם העצים ועם האבנים ומשתמשים במעט מעשי קסם, שאת כולם הכירו משוררים ושיבצו אותם בשיריהם. יערה בת ה-12 נושכת את שפתיה בכל פעם שאחותה התאומה, תמר, נכנעת לטבעה השונה ומתמרדת בחוקים שלפיהם מתנהלת ממלכת בני סהר. הכול ישתנה בקרוב, וכך נזכה להכיר את שבט קומראן, שבניו המכונפים אינם נשמעים לאיש וכמה מהם נהנים להציק לבני האדם ("המחריבים", בפיהם).
רוני גלבפיש הופכת, לראשונה בעברית, את הפיות והפיקסים מאירופה לחלק בלתי נפרד מהנוף של ארץ-ישראל. באמצעות שתי האוכלוסיות היא חושפת את החמלה ואת הרוע שיש בטבען ואת הכפילות שיש בכל אחת מהתכונות האלה. סיפור נהדר וכתוב היטב, שיר הלל לקסם ולשירה שבחיינו – שהם היינו הך – ואפילו הבהרה חשובה: השלום ייכון רק כששני הצדדים ירצו בו."

 

הבלוג של גלי:

"זהו ספר פנטזיה מעולה והוא משלנו!!! כן כן, סוף סוף ספר פנטזיה כחול לבן לעילא ולעילא… ספר זה יכול להתחרות בקלות ברעיו המתורגמים, והעברית המשובחת שבו רק מגבירה את חנו. הספר יצא באופן עצמאי בפרויקט מימון המון וברצוני לציין לשבח את העריכה המוקפדת והשפה העשירה."

הספרייה הפנטסטית:

"לא תמיד יודעים מתי ואיך סיפורים נולדים. לפעמים, הם פשוט באים ומצטרפים לחייהם של כותבים וכותבות, קורמים עור וגידים, וכשמתסכלים עליהם פתאום ושואלים "מאיפה הגעת?" הם רק מסתכלים במן מבט תמים שאומר, "אני? אני תמיד הייתי פה. עכשיו שב וגמור לכתוב אותי!" לא זהו המקרה של "אגם הצללים", ספר הפנטסיה החדש לילדים ולנוער, מאת רוני גלבפיש."

 

תמונה אחת וסיפור, רבקה קופלר:

"כתוב יפה להפליא. רוני גלבפיש אורגת לחשי כשף וקסם כדי לבנות סיפור מופלא. הופכת מילים רגילות של יום-יום למילים שמסוגלות לעוף."

 

לקראת שבוע הספר, "קוראת ספרים" ממליצה:

"סיפור נפלא מלא דמיון שהוא כולו אהבת השפה והשירה, גיבורות אמיצות, תאומות ג’ינג’יות שעפות ומצלהבות (תקראו ולא תבינו איך חייתם בלי זה), נלחמות ואוהבות. לעולם שוב לא אביט בכינרת ובהרי הגולן באותו מבט."

 

הבלוג של רובינה, סלונה:

"רוני גלבפיש עשתה עבודה מדהימה ואני רק מקווה שהיא תמשיך לעוד פרקים בעלילות תמר ויערה. מומלץ לכל הגילאים – מי שעדיין לא יכול לקרוא אפשר להקריא לו, ומובטחת חוויה מדהימה לכל המשפחה."

 

מה בראש שלי, הבלוג של תמר מהגולן, סלונה:

"הגולן שהכרתי ייראה לי מהיום קסום ומיסתורי יותר. והכנרת אפילו יותר מלאת קסם והוד. פנטזיה לנוער שגם מבוגרים יכולים לאהוב."